خانه / آموزش کاشت،داشت و برداشت گیاهان دارویی / دستورالعمل کشت دیم مریم گلی salvia officinalis

دستورالعمل کشت دیم مریم گلی salvia officinalis

دستورالعمل کشت دیم مریم گلی salvia  officinalis

 

مریم گلی

 

مریم گلی گیاهی است چند ساله که منشا آن نواحی شمالی مدیترانه گزارش شده است . ریشه مریم گلی کم و بیش ضخیم است و به طور مستقیم در خاک فرو می رود . ریشه انشعابهای فراوانی دارد. در این گیاه ساقه مستقیم و ارتفاع آن بین ۸۰-۵۰ سانتی متر است . ساقه های جوان به رنگ سبز تیره و پوشیده از کرکهای انبوه و خاکستری رنگ می باشند . برگها بلند و نیزه ای شکل و برگهای پایینی دمبرگ بلند و برگهای قسمت فوقانی دمبرگ کوتاه دارند .سطح فوقانی و تحتانی برگها پوشیده از کرکها ی ظریفی   می باشد .گلها به رنگ متمایل به بنفش ، آبی ، صورتی یا گاهی سفید و به صورت مجتمع در قسمت فوقانی ساقه ها ، روی چرخه های مخصوصی مشاهده می شوند .روی هر چرخه ۸-۵ گل وجود دارد . گونه ماژور این گیاه به نام officinalis مشهور است .

مریم گلی ۷-۵ سال عمر میکند . رشد گیاه درسال اول کند است و گلدهی تا اوایل تابستان ( تیر – مرداد ) همچنان ادامه می یابد .

.

* نیازهای اکولوژیک مریم گلی :

این گیاه در طول رویش به هوای گرم و خشک نیاز دارد ( مقاومت گیاه مریم گلی به گرما زیاد است .) گیاه مریم گلی در فصل زمستان در دمای پایین تر از ۱۵- درجه سانتی گراد دچار سرمازدگی و طی ۶-۵ روز خشک می شوند . گیاه مریم گلی برای رویش به خاک خاصی نیاز ندارد و تقریبا در هر نوع خاکی به خوبی رشد می کند . هوای گرم وخاکهای با بافت متوسط ( خاک شنی – رسی ) که حاوی ترکیبات کلسیم باشند برای کشت این گیاه مناسب و خاکهای شنی بسیار نرم ( ماسه بادی) و فقیر از مواد غذایی ، زمین های گود و مناطق سرد با رطوبت فراوان از عوامل محدود کننده رشد این گیاه است .

.

*تاریخ و فواصل کاشت مریم گلی :

به دلیل اینکه کشت به صورت دیم مد نظر می باشد بنابر این توصیه می گردد که بذور ابتدا در خزانه کشت شده و سپس به زمین اصلی منتقل گردد .زمان مناسب برای کشت در خزانه هوای آزاد ، بهار ( بین ماههای فروردین و اردیبهشت ) می باشد .بذور در خزانه هوای آزاد روی ردیف با فاصله بین ردیف ۲۰-۱۵ سانتی متر و فاصطه روی ردیف ۵ سانتی متر، کشت می شوند.

برای هر هکتار زمین به ۳۰۰-۲۵۰ متر مربع خزانه و ۲- ۵/۱ کیلوگرم بذر با کیفیت مطلوب نیاز می باشد . با آبیاری منظم سطح خزانه و وجین علفهای هرز ، نشاء ها ی ۲۵-۲۰ سانتی متری را در فصل پاییز به زمین اصلی منتقل می کنند . عمل انتقال در مساحت های کوچک با دست و در مقیاس وسیع به وسیله ماشین نشاء کار صورت می گیرد .فاصله بین ردیف ۷۰ و روی ردیف ۵۰-۴۰ سانتی متر برای کشت نشاء مناسب می باشد می باشد .

.

* برداشت محصول مریم گلی :

یک سال بعد از کشت می توان محصول را برداشت کرد . در سال سه دوره برداشت در کشورمان وجود دارد .اولین برداشت فبل از گلدهی و اوایل خرداد انجام می گیرد . پیکر رویشی گیاه مریم گلی را در سطوح کم به وسیله داس و در مقیاس وسیع با ماشین از حد فاصل بین قسمت چوبی شده و قسمت سبز ساقه برداشت می کنند . دومین و سومین برداشت به ترتیب در تابستان ( اوایل مردا د) و پاییز ( مهر ) انجام می گیرد .هنگام سومین برداشت باید توجه داشت گیاهان از نواحی تحتانی و نزدیک به سطح زمین برداشت شوند ، تا گیاه  مریم گلی در زمستان دچار سرمازدگی نشود .بهترین زمان برای برداشت محصول هنگام ظهر می باشد .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *