خانه / آموزش کاشت،داشت و برداشت گیاهان دارویی / دستورالعمل کشت دیم گیاه رزماری و اسطوخودوس

دستورالعمل کشت دیم گیاه رزماری و اسطوخودوس

دستورالعمل کشت دیم گیاه رزماری و اسطوخودوس

 

گیاه رزماری
گیاه رزماری

 

اسطوخودوس
اسطوخودوس

 

 

گیاهانی چند ساله و خشبی هستند . ریشه اصلی آنها طویل و چوبی و انشعابهای متراکم و فراوانی دارد و قادر به جذب رطوبت از اعماق سه تا چهار متری زمین می باشد . ساقه ضخیم و قهوه ای رنگ که قسمت تحتانی آن انشعابهای فراوان دارد و گیاه متراکم وانبوه به نظر می رسد .برگها به رنگ سبز تیره ، نیزه ای شکل و به طور متقابل روی ساقه قرار میگیرد . برگها پوشیده از کرک و حفره های حاوی اسانس است . گلها به رنگ آبی یا متمایل به بنفش است . رشد اولیه این گیاه بسیار کند است . گیاهان معمولا در سال اول به گل میروند .هوای گرم وخشک سبب تسریع در گلدهی می شود .

 

* نیازهای اکولوژیک گیاه رزماری و اسطوخودوس :

اسطوخودوس و رزماری از گیاهان مناطق خشک و نیمه خشک است . در طول رویش به هوای گرم و رطوبت کم نیاز دارد. اگرچه این گیاه قادر است درجه حرارتهای پایین را تحمل کند ولیکن در فصل بهار به هنگام رویش گیاه و تولید شاخه و برگ به سرما بسیار حساس است و با شروع سرما دچار سرمازدگی شده و خشک میشوند .این گیاه از مرحله تشکیل گل قادر است خشکی را برای مدت طولانی تحمل کند .

اسطوخودوس در خاکهای سبک و حاوی ترکیبات کلسیم و غنی از مواد و عناصر غذایی بهترین عملکرد را دارا می باشد .

.

*تاریخ و فواصل کاشت گیاه رزماری و اسطوخودوس :

فصل پاییز ( آذر ) یا اوایل بهار ( نیمه دوم اسفند ) زمان مناسبی برای کشت بذر در خزانه هوای آزاد است .در این صورت فاصله ردیفهای کاشت از یکدیگر ۴۰-۳۵ سانتی متر ( در سطح وسیع خزانه ) و یا ۲۰-۱۵ سانتی متر ( در سطح کوچک خزانه ) مناسب است . عمق بذر برای کشت پاییزه ۱-۵/۰ و برای کشت بهاره ۵/۱-۱ سانتی متر و برای هر هکتار ۹-۷ کیلو گرم بذر لازم است .

اواخر شهریور تا اوایل مهر و اوایل بهار سال بعد زمانهای مناسب برای انتقال نشاء به زمین اصلی است . به طور کلی نشاء ها در ردیفهایی به فاصله ۱۰۰ سانتی متر و فاصله دو بوته در هر متر طولی ۱۰۰-۸۰ سانتی متر در زمین اصلی کشت می شوند .

.

* برداشت محصول گیاه رزماری و اسطوخودوس :

گلهای اسطوخودوس فرانسوی از اواخر بهار پدیدار می شوند .هنگام برداشت ساقه گلدهنده را باید از مکان مناسبی( از حد فاصل بین ساقه برگدار و قسمت گلدهنده ) قطع کرد .

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *